«فرآیند» کاریابی تازه‌واردان در کانادا-قسمت دوم

فعالیت در شرکتهای کارآموزی (مجازی) Practice Firms

فعالیت در شرکتهای کارآموزی (مجازی) Practice Firms

شرکت در دوره شرکت‌های مجازی یکی از روش‌های کسب تجربه کانادایی است.

محمدعلی شاکرمی

مانع موسوم به تجربه کار کانادایی بعنوان یکی از پیش شرط‌های کارفرمایان جهت اعطای شغل به مهاجرین را می‌توان با گذراندن یک دوره ۱۲ هفته‌ای در یکی از شرکتهای کارآموزی مجازی تحت عنوان Practice Firm (زیرنظرJob Skills) تا حدودی پشت سر گذاشت. این برنامه که با سرمایه‌گذاری دولت کانادا حمایت شده در جهت آشنایی تازه‌واردین با فرهنگ و فضای کار در کشور جدیدشان و آماده سازی آنها برای ورود به بازار کار طراحی شده و از برنامه‌های نسبتا موثر در این زمینه بوده است.

در دوره‌های موسوم به Practice Firm متقاضی فرصت کار در محیط کار کانادایی و در شرکتی مجازی که تمامی دپارتمان‌های مورد نیاز در یک شرکت واقعی را دارا می‌باشند پیدا کرده و با حضور در انواع کارگاه‌های مختلف آموزشی به کسب مهارت در زمینه شغلی خود و متناسب با فضای کار کانادا می‌پردازد.

ایده تأسیس این شرکتها در کشور آلمان و بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفت و در حال حاضر در بیش از ۴۰ کشور دنیا، شرکتهای کارآموزی مجازی (PFs) زیر نظر شبکه بین‌المللی یوروپن (EUROPEN/Pen International) مشغول به آموزش افراد جوینده کار، آماده‌سازی آنها برای ورود به بازار کار و همچنین داد و ستد تجاری با یکدیگر می‌باشند.

در کانادا نیز از سال ۱۹۹۵ با تشکیل شبکه شرکتهای کارآموزی مجازی کانادایی (CPFN) کمک به افراد تازه‌وارد، دانشجویان تازه فارغ‌التحصیل شده جویای کار و همچنین افراد از کار بیکار شده آغاز و هم‌اکنون بیش از ۳۰ شرکت از این نوع در استان‌های انتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا فعال می‌باشند.

بطور کلیPF ‌ها به افرادی‌که در دوره‌های ۱۲ هفته‌ای آنها شرکت می‌کنند این امکان را می‌دهند تا اولاً مهارتهای کسب شده در مشاغل قبلی خود را به روز نگه داشته ثانیاً در خصوص نحوه عملکرد شرکتهای کانادایی و فرهنگ کار این کشور مطالبی را آموخته و مهارتهای قابل انتقال خود را بهبود بخشند. همچنین آنها قادر خواهند بود با تکمیل دوره مذکور، مدت زمان کار در این شرکتها را بعنوان سابقه کار کانادایی در رزومه‌شان منعکس کرده و ضمنا مشکل داشتن معرف (ریفرنس) کانادایی برای مصاحبه‌های شغلی آینده را تاحدودی حل نمایند.

لازم به ذکر است که طبق برنامه زمان‌بندی شده در PFها، افراد ۷۵% از وقت خود در این شرکتها را صرف انجام امور محوله و ۲۵% را صرف کاریابی و جستجوی شغل البته تحت نظر متخصصین حرفه‌ای حاضر در شرکت می‌نمایند. در عین حال در مدت ۱۲ هفته حضور در این دوره، کارگاه‌های آموزشی مختلفی برگزارمی‌گردند که هر یک به نوبه خود به شرکت‌کنندگان در یافتن شغل دائمی یاری می‌رسانند.

برخی از این کارگاه‌ها عبارتند از:

 • آموزش حرفه‌ای رزومه‌نویسی و نحوه تغییر آن طبق آگهی‌های استخدامی متفاوت
 • نحوه استخراج و شناسایی مهارتهای نرم soft skills، حرفه‌ای و تکنیکی افراد
 • ارتقای مهارتهای انجام مصاحبه با ایجاد مصاحبه‌های شبیه‌سازی شده، تمرین جهت پاسخ مناسب به سئوال‌ها، نحوه لباس پوشیدن و ...
 • تمرین جهت تماس تلفنی با افراد و شرکتهای مختلف و معرفی خود در مدت زمانی کوتاه (Cold Calling) جهت دستیابی به بازار کار پنهان و آن‌دسته از موقعیتهای شغلی که آگهی نمی‌شوند.
 • آموزش نحوه جستجوی شغل از طریق اینترنت با توجه به گوناگونی سایتهای مختلف کاریابی موجود در کانادا و انواع مختلف کارفرمایان

از نقاط ضعف دوره‌های PF محدودیت مشاغل موجود در آنها است. این دوره‌ها طوری طراحی شده‌اند که بعنوان مثال برای برخی از رشته‌های فنی مناسب نبوده و شغلی در نظر گرفته نشده است. در حال حاضر حدود ۲۰ سمت شغلی در حوزه‌های مالی و حسابداری، خدمات مشتریان، منابع انسانی، فروش و بازاریابی، خرید و تدارکات، فن‌آوری اطلاعات IT ، اداری و طراحی وبسایت از طرف دوره‌های PF ارائه و شرکت کنندگان با انجام مصاحبه و در صورت قبولی در امتحان مربوطه در آن مشاغل مشغول بکار می‌گردند.

به عنوان مثال چنانچه قبلا تجربه کاری‌تان در زمینه مالی و حسابداری بوده است، در این شرکت به عنوان کارشناس حسابداری زیر نظر یک متخصص امور مالی مشغول به کار شده و طریقه کار با نرم‌افزارهای معمول مورد استفاده در شرکتهای کانادایی را می‌آموزید. چنانچه در ایران در زمینه IT مشغول به کار بوده‌اید در این شرکت نیز زیر نظر یک متخصص مربوطه وظیفه انجام امور شبکه و ارائه کمک به دیگر پرسنل در خصوص فن‌آوری اطلاعات را برعهده می‌گیرید. افراد متخصص در زمینه بازاریابی و فروش نیز به همین شکل فعالیتهای مربوط به فروش محصولات به دیگر شرکتهای مجازی موجود در کانادا و امور بازاریابی از قبیل شرکت در نمایشگاه‌های تجاری و کمپین‌ها را به عهده می‌گیرند.

برای آشنایی با آدرس و مشخصات شرکتهای کارآموزی مجازی کانادا به وبسایت www.rcee-cpfn.ca مراجعه نمایید. در این آدرس PFهای فعال در سه استان انتاریو، کبک و بریتیش‌کلمبیا معرفی شده‌اند.

در مقاله بعد در باره دوره‌های تخصصی زبان ویژه اشنایی با بازار کار نکاتی بیان خواهد شد.

 هشدار: همه حقوق این مطلب متعلق به سایت کاریابی بین المللی کنپارس است و استفاده غیر مجاز از آن موجب تعقیب قانونی است. برای اطلاع از چگونگی استفاده مجاز از این مطلب آیین نامه مربوطه را اینجا بخوانید.
پنج شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۰ در ۰۳:۱۷:۴۹ ب.ظ - محمدعلی شاکرمی - پیوند همیشگی
تعداد بازدید: ۸۴۰۱ Bookmark and Share - به اشتراک بگذارید

ورود به سایت

شما مجوز مشاهده ادامه این مطلب را ندارید.
مطالعه متن کامل بیشتر مقالات این سایت تنها برای اعضا امکان پذیر است. عضویت در سایت رایگان و سریع است. اگر عضو نیستید، از اینجا ثبت نام کنید.

آخرین اخبار و مقالات پیرامون کار در کانادا:

حق تکثیر، نوشتار سلب مسئولیت و سیاست حفظ حریم شخصی

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.
کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب، جز در مواردی که صراحتا ذکر شده است) توسط تیم متخصص نویسندگان کاریابی بین المللی کنپارس تهیه شده است. نقل مطالب در سایر سایت ها، تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به خود مطلب مجاز است. چاپ و نشر مطالب این وب سایت در خارج از محیط اینترنت تنها با اخذ اجازه کتبی از کاریابی بین المللی کنپارس مجاز است. استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، کاریابی بین المللی کنپارس با استفاده از کلیه ابزار های قانونی در دسترس خود، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.
جهت اطلاع از نحوه لینک دادن به مطالب سایت، این مطلب را مطالعه نمایید.

نوشتار سلب مسئولیت (Disclaimer):
نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، کاریابی بین المللی کنپارس هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگان از آنها قبول نمی کند.
بدیهی است مسئولیت کاریابی بین المللی کنپارس در قبال مشتریان و در چارچوب قرارداد منعقد شده محفوظ است.

سیاست حفظ حریم شخصی (Privacy Policy):
در مجموعه کنپارس ما سرویسهای (خدمات) مختلفی به افراد جویای کار در چارچوب قوانین حاکم ارائه میکنیم. برخی از این خدمات در زمینه های فرهنگی، خبری، اطلاع رسانی عام المنفعه و غیر انتفاعی هستند و برخی جنبه ی تجاری دارند.
مجموعه کنپارس همواره به آنچه در سیاست حفظ حریم شخصی و حراست از اطلاعات شخصی موکلین، مشتریان خدمات و سرویسهای مختلف و کاربران وبسایتها و اپلیکیشن‌های وابسته به کنپارس آمده است پایبند است.

این امکان به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جستجو در سایت :

راهنمای جستجو:
 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
  "قوانین مهاجرت"
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
  مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از title: استفاده کنید. مانند:
  title:مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از body: استفاده کنید. مانند:
  body:بهداشت دهان و دندان
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از brief: استفاده کنید. مانند:
  brief:کالج های انتاریو
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان"

 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.


با عرض پوزش، کلیک راست بر روی صفحه تنها برای اعضا سایت فعال است.
لطفا در صورتی که عضو سایت شده اید، از کلید سمت راست صفحه سایت برای ورود به سایت استفاده فرمایید.

البته، اگر مایل به ورود نیستید، می توانید در بیشتر مرورگر ها:
جهت باز کردن یک لینک در صفحه جدید، هنگام کلیک کلید شیفت (Shift) را نگه دارید.
جهت باز کردن یک لینک در تب جدید، هنگام کلیک کلید کنترل (Control) را نگه دارید و یا از کلید وسط ماوس جهت کلیک کردن استفاده فرمایید.