چگونه به شغل دلخواه خود برسیم؟ / قسمت نخست

واقعیت های کاریابی

واقعیت های کاریابی

هدف کنپارس از همان گام نخست ”موفقیت ایرانیان در سرزمین جدید“ بوده است و از آنجا که ”رمز موفقیت، آگاهی است“ مدیریت کنپارس تلاش کرده است در کنار سایت خبری تحلیلی ”ParsCanada.com“ و تولید و ترجمه آثار ارزشمند و خواندنی به صورت کتابچه ها، نشریات الکترونیکی و پادکست های رادیویی و علی رغم بالا بودن هزینه های تولید و محتوای چاپی؛ با هدف آموزش هرچه بیشتر ایرانیان علاقمند به زندگی در سرزمین جدید و موفقیت ایشان در یافتن کار مناسب و داشتن زندگی هرچه بهتر، مجموعه کتاب های ”چگونه“ را با بهره گیری از توان افراد متخصص منتشر کند. بی شک بالا رفتن آگاهی متقاضیان مهاجرت منجر به آمادگی هرچه بهتر ایشان برای ورود موفق به جامعه و بازار کار در سرزمین مقصد می گردد و این مهم برای مهاجر و کشور مهاجر پذیر سودمند و موجب افتخار هرچه بیشتر جامعه ایرانیان است.

 ”چگونه در کار و زندگی موفق باشیم؟“ ”چگونه رزومه شغلی بنویسیم؟“ و چگونه در مصاحبه شغلی موفق باشیم؟“ از جمله کتابهای مجموعه موفقیت چگونه“ هستند که دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس تلاش کرده است با وسواس و دقت نظر بسیار آنها را انتخاب، ترجمه، ویراستاری و آماده نشر کند. آنچه در ادامه می خوانید خلاصه یکی از فصل های بخش یکم کتاب "چگونه به شغل دلخواه خود برسیم؟" می باشد.

مقدمه: 

کاریابی، نانوتکنولوژی نیست. شما می‌توانید در هر چیزی که به شما نشان می‌دهم، منطقی منطبق با عقل سلیم بیابید و تعجب کنید که چرا خودتان به آن نکته توجه نکرده بودید. شما می‌توانید همین هفته، تلاش‌های خود در راستای کاریابی را به مسیرهای جدیدی هدایت کنید و پاداش این تلاش‌ها را در تمام عمر شغلی و حرفه‌ای‌تان بگیرید. این کارها شدنی است.

همه افراد در هنگامی که به دنبال کار می‌گردند، احساس آشفتگی و سردرگمی می‌کنند. شما تنها کسی نیستید که این حس را دارید، اما اگر چه زمانی این سردرگمی‌ها در کاریابی، امری رایج و عادی بود، اما زمانه تغییر کرده است. امروزه کاریابی بخشی جداناشدنی از زندگی مدرن است. هر شخص در هر چهار سال یک بار مجبور به کاریابی می‌شود. زمانه تغییر کرده است و امروزه کاریابی، عامل ثابتی در زندگی همه افراد است.

از آن‌جا که نکته‌ی مذکور برای همه قابل درک است، وقتی که طرح حمله را سازمان‌دهی و دنبال کنید، افراد بسیار فراوانی را خواهید یافت که آماده‌اند در صورت امکان به شما در مسیری که در پیش گرفته‌اید کمک نمایند.

ما در روزگاری زندگی و کار می‌کنیم که سرشار از تغییرات بزرگ است. وقتی شما به دنیا آمدید، جهان هنوز جایی بود که سخت‌کوشی و ایثار می‌توانست منجر به امنیت شغلیِ بلندمدت و پایدار شما شود و به شما کمک کند تا به شیوه‌ای قابل پیش‌بینی، پله‌های موفقیت را یکی یکی طی کنید. اما روزگاری که اکنون در آن کار می‌کنید، روزگاری کاملا متفاوت است: شرکت‌ها هنوز از کارمندان خود انتظار دارند سخت‌کوش و فداکار باشند، اما وفاداری آن‌ها به کارمندان، فقط به سوددهی آن‌ها بستگی دارد. شما در این بازار، تاریخ مصرف دارید.

زمانه‌های مختلف، استراتژی‌های مختلفی را برای بازاریابی و موفقیت شغلیِ بلندمدت می‌طلبد. امنیت شغلی و رشد حرفه‌ای که پدران ما برای خود متصور بودند و انتظارش را داشتند، مقولاتی مربوط به گذشته و گذشتگان است. واقعیت‌هایی که امروزه ما با آن مواجه‌ایم را می‌توان به زبان اعداد بیان کرد:

50  4  3  7  10

یک عمر کاریِ 50 سال

تغییر محل کار، هر 4 سال یک بار

روی آوردن به حداقل سه شغل مختلف

نابسامانی اقتصادی، هر 7 تا 10 سال یک بار

کسب و کارها چگونه عمل می‌کنند؟

هدف شرکت‌ها کسب پول برای صاحبان‌شان در سریع‌ترین زمان ممکن و با کارآمدترین و قابل‌اطمینان روش‌ها است. شرکت‌ها با فروش محصولات یا خدمات خود پول در می‌آورند و بهبود کارایی خود، بر اعتبار و رونق‌شان می‌افزایند. وقتی یک شرکت در زمان صرفه‌جویی می‌کند، پول بیشتری به دست می‌آورد و بنابراین، وقت بیشتری برای کسب پول بیشتر خواهد داشت. این ویژگی را بهره‌وری می‌نامیم.

اگر یک شرکت بتواند بدون کارمندان خود کسب در آمد کند، قطعا این کار را خواهد کرد چرا که این کار به معنای کسب پول بیشتر برای صاحبان شرکت است. متاسفانه برای صاحبان شرکت‌ها، هر شرکت نیازمند دستگاه پیچیده‌ای برای ارایه محصوات و خدمات خود به بازار و مشتریان است. می‌توانید هر شغل را مهره‌ای در این دستگاهِ پیچیده‌ی پول‌سازی در نظر گرفت و هر مهره، نیاز به نگهداری و تعمیرات دارد. این نگهداری و تعمیرات هزینه‌بر است. اگر شرکت بتواند دستگاه خود را از نو به گونه‌ای طراحی کند که نیازی به مهره‌های مذکور نداشته باشد (اتوماسیون)، یا بتواند مهره‌های ارزان‌تری پیدا کند (برون‌سپاریِ آن کار به مثلا افرادی در بمبئی هندوستان)، قطعا شرکت چنین خواهد کرد.

اما شغل‌ها به دو دلیل وجود دارند. اولا همان‌طور که قبلا هم گفتم، هر شغل، یک مهره‌ی کوچک و در عین حال مهم در دستگاه پول‌سازیِ شرکت است. هر شغل وجود دارد تا به شرکت در کسب پول کمک نماید. ثانیا، اگر شغلی وجود دارد، به این دلیل است که شرکت نتوانسته است آن شغل را در قالب اتوماسیون بگنجاند زیرا در حوزه‌ای که صاحب آن شغل (شما) تخصص دارد، همیشه مشکلاتی پیش می‌آید و یک نفر باید آن مشکلات را برطرف کند.

در نتیجه، شرکت فردی را استخدام می‌کند که از مهارت‌های فنی لازم برای حل مسایلی که در آن حوزه پیش می‌آید برخوردار باشد. شرکت امیدوار است فردی را استخدام نماید که با دانش و تخصصش در آن حوزه، در وهله‌ی اول بتواند بسیاری از مشکلات و مسایل را پیش‌بینی و پیش‌گیری نماید.

مهم نیست که عنوان شغل شما چیست. شما همیشه به این منظور استخدام می‌شوید که مشکلی را در حوزه‌ای خاص حل نمایید. به زیر و بم تمام شغل‌هایی که تاکنون داشته‌اید فکر کنید. هر شغل، عمدتاً درگیر پیش‌بینی، شناسایی، پیش‌گیری و حل مساله است. این امر به شرکت امکان می‌دهد تا پول بیشتری را در زمانی سریع‌تر و به شیوه‌ای کارآمدتر و قابل‌اطمینان‌تر کسب نماید.

البته این‌ها تنها عوامل مهم برای موفقیت شغلی نیستند، اما می‌توان گفت که همه‌ی شغل‌ها از این نظر مانند هم هستند.


هشدار: همه حقوق این مطلب متعلق به سایت کاریابی بین المللی کنپارس است و استفاده غیر مجاز از آن موجب تعقیب قانونی است. برای اطلاع از چگونگی استفاده مجاز از این مطلب آیین نامه مربوطه را اینجا بخوانید.
شنبه ۲۵ اردي بهشت ماه ۱۳۹۵ در ۱۰:۲۵:۲۵ ق.ظ - مارتین یِـیت / گروه مترجمان کنپارس - پیوند همیشگی
تعداد بازدید: ۱۰۰۰۸ Bookmark and Share - به اشتراک بگذارید

ورود به سایت

شما مجوز مشاهده ادامه این مطلب را ندارید.
مطالعه متن کامل بیشتر مقالات این سایت تنها برای اعضا امکان پذیر است. عضویت در سایت رایگان و سریع است. اگر عضو نیستید، از اینجا ثبت نام کنید.

آخرین اخبار و مقالات پیرامون کار در کانادا:

حق تکثیر، نوشتار سلب مسئولیت و سیاست حفظ حریم شخصی

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.
کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب، جز در مواردی که صراحتا ذکر شده است) توسط تیم متخصص نویسندگان کاریابی بین المللی کنپارس تهیه شده است. نقل مطالب در سایر سایت ها، تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به خود مطلب مجاز است. چاپ و نشر مطالب این وب سایت در خارج از محیط اینترنت تنها با اخذ اجازه کتبی از کاریابی بین المللی کنپارس مجاز است. استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، کاریابی بین المللی کنپارس با استفاده از کلیه ابزار های قانونی در دسترس خود، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.
جهت اطلاع از نحوه لینک دادن به مطالب سایت، این مطلب را مطالعه نمایید.

نوشتار سلب مسئولیت (Disclaimer):
نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، کاریابی بین المللی کنپارس هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگان از آنها قبول نمی کند.
بدیهی است مسئولیت کاریابی بین المللی کنپارس در قبال مشتریان و در چارچوب قرارداد منعقد شده محفوظ است.

سیاست حفظ حریم شخصی (Privacy Policy):
در مجموعه کنپارس ما سرویسهای (خدمات) مختلفی به افراد جویای کار در چارچوب قوانین حاکم ارائه میکنیم. برخی از این خدمات در زمینه های فرهنگی، خبری، اطلاع رسانی عام المنفعه و غیر انتفاعی هستند و برخی جنبه ی تجاری دارند.
مجموعه کنپارس همواره به آنچه در سیاست حفظ حریم شخصی و حراست از اطلاعات شخصی موکلین، مشتریان خدمات و سرویسهای مختلف و کاربران وبسایتها و اپلیکیشن‌های وابسته به کنپارس آمده است پایبند است.

این امکان به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جستجو در سایت :

راهنمای جستجو:
 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
  "قوانین مهاجرت"
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
  مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از title: استفاده کنید. مانند:
  title:مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از body: استفاده کنید. مانند:
  body:بهداشت دهان و دندان
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از brief: استفاده کنید. مانند:
  brief:کالج های انتاریو
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان"

 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.


با عرض پوزش، کلیک راست بر روی صفحه تنها برای اعضا سایت فعال است.
لطفا در صورتی که عضو سایت شده اید، از کلید سمت راست صفحه سایت برای ورود به سایت استفاده فرمایید.

البته، اگر مایل به ورود نیستید، می توانید در بیشتر مرورگر ها:
جهت باز کردن یک لینک در صفحه جدید، هنگام کلیک کلید شیفت (Shift) را نگه دارید.
جهت باز کردن یک لینک در تب جدید، هنگام کلیک کلید کنترل (Control) را نگه دارید و یا از کلید وسط ماوس جهت کلیک کردن استفاده فرمایید.