201 پاسخ برای مصاحبه شغلی در کانادا / قسمت نخست

شما که هستید؟

شما که هستید؟

آموختن مهارت های کار و زندگی از ضروریات و نیازهای زندگی در جهان امروز محسوب می شود و این مهم برای آنانی که قصد زندگی در سرزمین جدید را دارند، دارای اهمیتی دو چندان می شود. دفتر روابط عمومی و پژوهش کنپارس را بر این باور است که رمز موفقیت در سرزمین جدید، آگاهی است و در همین راستا اقدام به انتخاب آثار مفید، علمی و کاربردی و انتشار آن ها با نام مجموعه کتاب های "راهنمای کاربردی موفقیت"، کرده است. دومین اثر این مجموعه؛ کتاب «چگونه در مصاحبه شغلی موفق باشیم » است که توسط متیو جی .دلوکا نوشته شده و گونه ای کتاب راهنما برای افراد جویای کار محسوب می شود که روانۀ جلسات مصاحبه و آزمون های شغلی می شوند. این کتاب شامل پرسش هایی است که اغلب در جلسات مصاحبه مطرح می شوند. دلوکا با طبقه بندی انواع پرسش های مصاحبه، به نیات پنهان پرسش ها اشاره می کند و نشان می دهد که چه نیتی پشت هر پرسش پنهان شده و قصد مصاحبه کننده از مطرح کردن آنها چیست؛ پاسخ های لازم را به خواننده می آموزد و او را برای مصاحبه آماده می کند. کتاب «چگونه در مصاحبه شغلی موفق باشیم » جز آثار پرفروش در زمینه «روانشناسی موفقیت » بوده که تاکنون چندین بار منتشر شده و در سال های اخیر جزء ابزار ضروری افراد جویای کاری به شمار می رود که در جست وجوی شغل هستند.  آنچه در ادامه می خوانید خلاصه بخشی از این اثر ارزشمند است.

مقدمه

تا به اینجا با دقت رزومه خود را تنظیم کرده اید و ساعات طولانی به دنبال روشی برای ابتکار عمل گشته اید. به همراه دوستان و خانواده یادداشت های خود را با هم مقایسه کرده اید. از پیش چند نامه فرستاده اید و با تماس های تلفنی ارسال رزومه تان را پیگیری کرده اید. شما این فرایند را بارها و بارها انجام داده اید و بعد از این همه تلاش، به مرحله مصاحبه که مدت ها به دنبالش بودید، رسیده اید! اگر به تازگی جست وجوی تان را شروع کرده باشید و مدتی است که به دنبال یافتن شغل مناسبی هستید، این فرصت را نادیده نگیرید.

چگونه از عهده سخت ترین پرسش های مصاحبه کاری بربیاییم. باید گفت هیچ پاسخ جادویی وجود ندارد و برای هر سؤالی فقط یک جواب مناسب وجود ندارد. لازم است بدانید که بهترین متقاضیان برای شغلی انتخاب نمی شوند، بلکه این بهترین مصاحبه شونده ها هستند که پذیرفته می شوند. کسانی که می توانند مصاحبه استخدامی و فرایند انتخاب شدن در سازمانی را تحت کنترل بگیرند، بهترین گزینه برای انتخاب نهایی هستند.

کلید موفقیت در طول مصاحبه این است که شما آن را شروع کنید. اولین سؤالی که باید جواب دهید این است که «به دنبال چه هستید؟ » آیا اخیراً شغلتان را از دست داده اید و حالا از دیدن چک های پرداختی دچار وحشت شده اید؟ آیا بازنشسته شده اید، از ماندن در خانه خسته شده اید و به دنبال شغل دومی (و یا حتی سوم و بیشتر) می گردید؟ آیا قصد دارید برای بدست آوردن فرصت های کاری بیشتر محل زندگی تان را تغییر دهید؟ آیا به دنبال شغل جدیدی هستید، هر شغلی که بهتر باشد و یا فقط به دنبال فرصت های بهتر هستید؟ مصاحبه مبتنی بر نتیجه آن است؛ به عبارت دیگر نمی توانید بفهمید آیا در مصاحبه موفق شده اید یا نه، مگر این که بدانید به دنبال چه هستید و چه می خواهید. حتی ممکن است یک روز از خواب بیدار شوید و ببینید برای تغییر آماده هستید اما به خاطر داشته باشید اگر به چنین مرحله ای هم رسیدید، باز هم بهترین زمان برای جست وجوی یک شغل هنگامی است که شغلی داشته باشید.

به یاد داشته باشید که ممکن است یک رزومه خوب، خوانده شود اما شما را به شغل دلخواه تان نمی رساند. ممکن است یک نفر بدون داشتن رزومه استخدام شود، اما کمتر پیش می آید که کسی بدون گذراندن یک مصاحبه موفق استخدام شود. این مسئله در همه سِمت های شغلی صادق است؛ از بخش های خصوصی گرفته تا دولتی، و هر چه فردی در سلسله مراتب سازمانی پیشرفت بیشتری کند این مسئله بسیار صدق می کند صرف نظر از صنعت یا شرکت جویای نیروی کار. آماده سازی و توانایی های لازم در مصاحبه های بزرگ در هر موقعیت استخدامی ارزشمند خواهد بود: توانایی برقراری ارتباط، تفکر منطقی و روشن ( برخی تفکر منتقدانه و خلاق را نیز می افزایند)، توانایی ارزیابی و بررسی، و داشتن توانایی عرضه ایده ها و فروش آن ها به طیف وسیعی از افراد. برای موفقیت در مصاحبه باید در برابر سطح وسیعی از پرسش ها، پاسخ های مناسب و قانع کننده داشته باشید.

مسائل استرس زا می توانند از مصاحبه ای با مصاحبه دیگر متفاوت باشند و همچنین کاربر متفاوتی نیز داشته باشند. به عبارت دیگر ممکن است برخی از ما بتوانیم در شرایط غیرمنتظره بهتر موقعیت را کنترل کنیم. سؤالی مانند: «در شغل قبلی تان چگونه ارزیابی شدید؟ » می تواند در نوع خود یک سؤال فنی باشد. آیا مصاحبه کننده به نمره ای که در این ارزیابی گرفته اید و یا روش ارزیابی اشاره کرده است؟ اگر آماده نباشید و از مصاحبه کننده نخواهید که سؤال را واضح تر بپرسد، ممکن است غافلگیر شوید و در مخمصه گیر بیفتید. برخی مصاحبه کننده ها علاقه دارند معما و پازل طرح کنند و سؤالات روانی کاذب بپرسند. اما جواب ها به چه درد مصاحبه کننده ها می خورد؟ سؤالاتی از این دست به شروع کار ارتباطی ندارند، شما نیز نمی توانید خود را برای آن ها از پیش آماده کنید و بیشتر در دسته سؤالات استرس زا و یا «آن ها چه فکر می کنند؟ » قرار می گیرد:

چرا تصویر ما در آینه معکوس می شود، چپ ما راست آینه و راست ما چپ آینه است. اما بالا و پایین هیچ تغییری نمی کند؟

اگر می توانستید یکی از پنجاه ایالت امریکا را حذف کنید، کدام یک را انتخاب می کردید؟

برای جشن هالووین لباس چه شخصیتی را به تن خواهید کرد؟

 

شروع

چگونه باید شروع کنید؟ قبلاً به این مطلب اشاره کرده ایم، اما باز به آن می پردازیم: باید از خودتان شروع کنید. با آماده شدن برای مصاحبه، اعتماد به نفس تان را بالا ببرید. باارزش ترین سرمایه شما چیست؟ آیا داستان جالب توجهی درباره شغل اخیر و یا تحصیلات خود دارید؟ تجربیات کاری که به نظر فو ق العاده می رسند را پرر نگ تر کنید. آیا فکر می کنید هیچ تجربه جالبی نداشته اید؟ تنها دلیل این امر این است که به آن ها توجه نکرده و برای آ نها وقت نگذاشته اید؛ به عبارت دیگر وقتی به تجربیات خود فکر نکنید به تدریج به فراموشی سپرده می شوند. بنابراین اول فهرستی از تجربیات برتر اخیر خود بنویسید. سپس، ببینید در چه حوز ه هایی به کمک بیشتری نیاز دارید و آ نها را مهار کنید. آیا مدیر خوبی هستید، اما تکنیک های مدیریتی تان به روز  نیست؟ آیا در طول چند سال وقت یا فرصت رفتن به دوره های آموزشی را نداشته اید؟ اول به سراغ سؤالات تحصیلی و تجربی بروید و در آن ها به دنبال نقاط قوت بگردید. اگر در طول دو سال گذشته به طور مداوم در حال انجام تحقیقات متعدد بوده اید، احتمالاً باید به حوزه «شخصیتی » توجه بیشتری داشته باشید. این کتاب به شما کمک می کند تا به هیچ پرسشی شانسی پاسخ ندهید. ما حتی شما را تشویق می کنیم تا از سؤالات غیرمجاز و عادی اجتناب نکنید. مرور این پرسش ها بیشتر از آنچه که تصور می کردید به توجه نیاز دارد زیرا اعتماد به نفس شما را در دیگر موضوعات بالا می برد. همه سؤالات ( حتی پاسخ ها!) کلامی نیستند ... و پیامی که با ارائه خود، از سابقه کاری و نامه ها گرفته تا لباسی که می پوشید و رفتار شما در مصاحبه، باید تصویری منسجم از کسی که هستید را به نمایش بگذارد. بزر گترین بخش فرایند مصاحبه پیامی است که از سازمان دریافت می کنید. به عبارت دیگر شما نه تنها برای استخدام مصاحبه می کنید، بلکه علاقمندی خود را به کار کردن در شرکت مصاحبه کننده نیز نشان می دهید. وقتی حس خوبی نسبت به محیط کار ندارید، چرا باید مدت مصاحبه را بیهوده طولانی کنید؟

آخرین نکته در مورد این سؤالات اینکه: ممکن است در برخی حوزه ها مهارت یا تجربه و یا هر دوی آن ها را نداشته باشید. از همین حالا روی آن ها کار کنید. به کلاس های مربوطه بروید، کتاب بخوانید، بیرون بروید، با افرادی که در حرفه شما فعالیت می کنند ارتباط برقرار کنید، به کتابخانه بروید و جست وجو کنید، و یا با سازمان های حرفه ای تماس بگیرید و در آن ها عضو شوید. با افرادی که مدت هاست با آن ها ارتباط نداشته اید بیشتر تماس بگیرید. بیشتر فرصت های شغلی به وسیله معرف و واسطه به وجود می آید. اوضاع را بر وفق مراد خود جلو ببرید. بیشتر بیرون بروید و با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنید. در ملاقات ها با دیگران متقاضیان مصاحبه کنید، برخی افراد دوست دارند درباره خودشان صحبت کنند. سؤالاتی که برای شما مشکل آفرین هستند را از دیگران بپرسید و از پاسخ های آن ها درس بگیرید. به دنبال موقعیتی باشید تا باعث شوید دیگران از شما مصاحبه کنند. این کار برای به خاطر سپردن پاسخ ها نیست؛ به عبارت دیگر یادداشت برداری در کار نیست، بلکه خط فکری شما در مسیر شناسایی موقعیت های مشابه قرار خواهد گرفت. هر چه افراد بیشتری از جست وجوی شغلی شما آگاه باشند، شانس بیشتری برای مصاحبه های بیشتر در آینده خواهید داشت. قانون ارتباط را دنبال کنید: هر کس که با شما در ارتباط است باید بداند که شما به دنبال یک شغل مناسب هستید. وقتی در صف شلوغ تئاتر ایستاده اید و یا با دوست تان حرف می زنید یا وقتی در خشکشویی هستید، یا در لوازم التحریر کپی می گیرید و با دوست تان صحبت می کنید ممکن است فرد دیگری هم صدا یتان را بشنود و متوجه بشود که به دنبال شغل جدیدی هستید و حتی به شما شغل جدیدی معرفی کند. تنها با صحبت کردن این اتفاق می افتد پس به حرف زدن ادامه بدهید.

 

 هشدار: همه حقوق این مطلب متعلق به سایت کاریابی بین المللی کنپارس است و استفاده غیر مجاز از آن موجب تعقیب قانونی است. برای اطلاع از چگونگی استفاده مجاز از این مطلب آیین نامه مربوطه را اینجا بخوانید.
چهار شنبه ۸ اردي بهشت ماه ۱۳۹۵ در ۰۴:۴۳:۳۴ ب.ظ - نویسنده: متیو جی .دلوکا / گروه مترجمان کنپارس - پیوند همیشگی
تعداد بازدید: ۷۳۴۹ Bookmark and Share - به اشتراک بگذارید

ورود به سایت

شما مجوز مشاهده ادامه این مطلب را ندارید.
مطالعه متن کامل بیشتر مقالات این سایت تنها برای اعضا امکان پذیر است. عضویت در سایت رایگان و سریع است. اگر عضو نیستید، از اینجا ثبت نام کنید.

آخرین اخبار و مقالات پیرامون کار در کانادا:

حق تکثیر، نوشتار سلب مسئولیت و سیاست حفظ حریم شخصی

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.
کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب، جز در مواردی که صراحتا ذکر شده است) توسط تیم متخصص نویسندگان کاریابی بین المللی کنپارس تهیه شده است. نقل مطالب در سایر سایت ها، تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به خود مطلب مجاز است. چاپ و نشر مطالب این وب سایت در خارج از محیط اینترنت تنها با اخذ اجازه کتبی از کاریابی بین المللی کنپارس مجاز است. استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، کاریابی بین المللی کنپارس با استفاده از کلیه ابزار های قانونی در دسترس خود، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.
جهت اطلاع از نحوه لینک دادن به مطالب سایت، این مطلب را مطالعه نمایید.

نوشتار سلب مسئولیت (Disclaimer):
نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، کاریابی بین المللی کنپارس هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگان از آنها قبول نمی کند.
بدیهی است مسئولیت کاریابی بین المللی کنپارس در قبال مشتریان و در چارچوب قرارداد منعقد شده محفوظ است.

سیاست حفظ حریم شخصی (Privacy Policy):
در مجموعه کنپارس ما سرویسهای (خدمات) مختلفی به افراد جویای کار در چارچوب قوانین حاکم ارائه میکنیم. برخی از این خدمات در زمینه های فرهنگی، خبری، اطلاع رسانی عام المنفعه و غیر انتفاعی هستند و برخی جنبه ی تجاری دارند.
مجموعه کنپارس همواره به آنچه در سیاست حفظ حریم شخصی و حراست از اطلاعات شخصی موکلین، مشتریان خدمات و سرویسهای مختلف و کاربران وبسایتها و اپلیکیشن‌های وابسته به کنپارس آمده است پایبند است.

این امکان به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جستجو در سایت :

راهنمای جستجو:
 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
  "قوانین مهاجرت"
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
  مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از title: استفاده کنید. مانند:
  title:مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از body: استفاده کنید. مانند:
  body:بهداشت دهان و دندان
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از brief: استفاده کنید. مانند:
  brief:کالج های انتاریو
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان"

 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.


با عرض پوزش، کلیک راست بر روی صفحه تنها برای اعضا سایت فعال است.
لطفا در صورتی که عضو سایت شده اید، از کلید سمت راست صفحه سایت برای ورود به سایت استفاده فرمایید.

البته، اگر مایل به ورود نیستید، می توانید در بیشتر مرورگر ها:
جهت باز کردن یک لینک در صفحه جدید، هنگام کلیک کلید شیفت (Shift) را نگه دارید.
جهت باز کردن یک لینک در تب جدید، هنگام کلیک کلید کنترل (Control) را نگه دارید و یا از کلید وسط ماوس جهت کلیک کردن استفاده فرمایید.