چرا آدمهای تیزهوش کارمندان خوبی نمیشوند

چرا آدمهای تیزهوش کارمندان خوبی نمیشوند

تیزهوش بودن الزاما نمیتواند منجر به موفقیت افراد شود. هوش زیادی در بسیاری مواقع دردسر ساز است. افرادی که تیزهوش هستند گاهی بهترین دشمنان برای خودشان محسوب میشوند و بطور ناخواسته باعث میشوند که نتوانند در بازار کار موفقیت زیادی کسب کنند. از طرفی هوش زیادی معمولا بسرعت تشخیص داده میشود و باعث میشود سایر افرادی که در همان محیط کار هستند حالت دفاعی بخود بگیرند یا بر اثر حسادت ناخواسته سعی کنند افراد باهوش را مهار کنند تا بیم آنکه باهوش ها از آنها پیشی بگیرند یا جای آنها را بگیرند را کم کنند.

در اینجا به سه مسئله اشاره میکنیم که اگر آدم تیزهوشی باشید در هنگام درخواست کار با آن روبرو میشوید.

· شما ممکن است Over Qualified شوید. به این معنی که شایستگی ها و مهارتهای شما بیشتر از حد مورد نیاز برای پستی که تعریف شده باشد. در بازار کار پستهای شغلی بالا محدود است و معمولا کارفرمایان علاقه ای ندارند که برای پستهای پایین از آدمهای با مهارتهای بالا استفاده کنند. دلیل این مسئله در این نکته نهفته است که احتمال آن وجود دارد که فردی که "اوور کوالیفای" است بزودی از این شغل و کار معمولی و پیش پا افتاده خسته و کسل شود و آن را ترک کند و کارفرما را با مشکل روبرو سازد. آدمهای تیزهوش معمولا زود حوصله شان سر میرود و حتی در زندگی روزمره با این مشکل مواجه هستند که نمیتوانند یک کار تکراری را برای مدت طولانی انجام دهند.

· شما ممکن است مهار نشدنی و غیر قابل کنترل بنظر برسید. اگر رزومه شغلی شما خیلی پر و پیمان باشد و از مهارتهای بالایی سخن گفته باشید کارفرما ممکن است فکر کند نمیتواند پول کافی برای راضی نگهداشتن شما بپردازد و یا به این گمان که چون شما آدم تیزهوشی هستید او نخواهد توانست شما را مدیریت کند از استخدام شما منصرف شود.

· شما ممکن است تهدیدی برای مدیران قدیمی شرکت محسوب شوید. اگر شما آدم تیزهوشی باشید بسرعت جلب نظر خواهید کرد و ممکن است در محیط کار پیشرفتهایی داشته باشید و این رشد شغلی شما تهدیدی برای مدیران قبلی محسوب شود و آنها بیم آن را داشته باشند که شما جایشان را بگیرید. در این موارد طبیعی است که آنها برای استخدام شما علاقه چندانی نداشته باشند، هرچند شما مهارتهای زیادی داشته باشید.

بنا بر موارد بالا اگر از هوش بالایی برخوردارید رعایت چند نکته در تنظیم رزومه کاری اهمیت دارد. در تنظیم رزومه شغلی خود از ابراز مهارتهای غیر مرتبطی که دارید خودداری کنید. از اظهار اینکه اطلاعات زیادی دارید بپرهیزید و بجای آن بر داشتن روحیه کار گروهی و داشتن روابط عمومی بالا تأکید کنید تا اینطور برداشت نشود که شما آدم کاملا مستقلی هستید که راه خودتان را میروید و با دیگران همکاری لازم را ندارید. همچنین در ارائه مدارج و مدارک تحصیلی خود دقت کنید تا Over Qualified نشوید و بتوانید فرد مناسبی برای پست شغلی پیش بینی شده بنظر برسید، هر چند این پست برایتان ملال آور بنظر برسد.

منبع مطلبهشدار: همه حقوق این مطلب متعلق به سایت کاریابی بین المللی کنپارس است و استفاده غیر مجاز از آن موجب تعقیب قانونی است. برای اطلاع از چگونگی استفاده مجاز از این مطلب آیین نامه مربوطه را اینجا بخوانید.
شنبه ۹ آبان ماه ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۹:۳۸ ق.ظ - پیوند همیشگی
تعداد بازدید: ۱۸۱۱ Bookmark and Share - به اشتراک بگذارید

ورود به سایت

شما مجوز مشاهده ادامه این مطلب را ندارید.
مطالعه متن کامل بیشتر مقالات این سایت تنها برای اعضا امکان پذیر است. عضویت در سایت رایگان و سریع است. اگر عضو نیستید، از اینجا ثبت نام کنید.

آخرین اخبار و مقالات پیرامون کار در کانادا:

حق تکثیر، نوشتار سلب مسئولیت و سیاست حفظ حریم شخصی

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.
کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب، جز در مواردی که صراحتا ذکر شده است) توسط تیم متخصص نویسندگان کاریابی بین المللی کنپارس تهیه شده است. نقل مطالب در سایر سایت ها، تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به خود مطلب مجاز است. چاپ و نشر مطالب این وب سایت در خارج از محیط اینترنت تنها با اخذ اجازه کتبی از کاریابی بین المللی کنپارس مجاز است. استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، کاریابی بین المللی کنپارس با استفاده از کلیه ابزار های قانونی در دسترس خود، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.
جهت اطلاع از نحوه لینک دادن به مطالب سایت، این مطلب را مطالعه نمایید.

نوشتار سلب مسئولیت (Disclaimer):
نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، کاریابی بین المللی کنپارس هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگان از آنها قبول نمی کند.
بدیهی است مسئولیت کاریابی بین المللی کنپارس در قبال مشتریان و در چارچوب قرارداد منعقد شده محفوظ است.

سیاست حفظ حریم شخصی (Privacy Policy):
در مجموعه کنپارس ما سرویسهای (خدمات) مختلفی به افراد جویای کار در چارچوب قوانین حاکم ارائه میکنیم. برخی از این خدمات در زمینه های فرهنگی، خبری، اطلاع رسانی عام المنفعه و غیر انتفاعی هستند و برخی جنبه ی تجاری دارند.
مجموعه کنپارس همواره به آنچه در سیاست حفظ حریم شخصی و حراست از اطلاعات شخصی موکلین، مشتریان خدمات و سرویسهای مختلف و کاربران وبسایتها و اپلیکیشن‌های وابسته به کنپارس آمده است پایبند است.

این امکان به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جستجو در سایت :

راهنمای جستجو:
 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
  "قوانین مهاجرت"
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
  مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از title: استفاده کنید. مانند:
  title:مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از body: استفاده کنید. مانند:
  body:بهداشت دهان و دندان
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از brief: استفاده کنید. مانند:
  brief:کالج های انتاریو
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان"

 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.


با عرض پوزش، کلیک راست بر روی صفحه تنها برای اعضا سایت فعال است.
لطفا در صورتی که عضو سایت شده اید، از کلید سمت راست صفحه سایت برای ورود به سایت استفاده فرمایید.

البته، اگر مایل به ورود نیستید، می توانید در بیشتر مرورگر ها:
جهت باز کردن یک لینک در صفحه جدید، هنگام کلیک کلید شیفت (Shift) را نگه دارید.
جهت باز کردن یک لینک در تب جدید، هنگام کلیک کلید کنترل (Control) را نگه دارید و یا از کلید وسط ماوس جهت کلیک کردن استفاده فرمایید.