یادداشت سردبیری شماره 33 پرنیان

تضاد منش هارپری با خواست شفافیت در سیستم ورود سریع

تضاد منش هارپری با خواست شفافیت در سیستم ورود سریع

آیا همه پرسش‌ها و ابهامات موجود در نحوه انتخاب افراد در سیستم ورود سریع را می‌توان با چند عکس یادگاری و آب‌‌نبات به فراموشی سپرد؟ عکس از وبسایت رسمی اداره مهاجرت.

اگر قرار باشد یک صفت در مورد دولت محافظه هارپر بیان کنیم که همگی، از احزاب رقیب تا رسانه‌های رفیق بر آن اذعان داشته باشند این صفت چه خواهد بود؟ به احتمال زیاد «عدم شفافیت». میل به مخفی‌کاری، انجام امور بدون سر و صدا و یا با کمترین میزان اطلاع‌رسانی و پاسخ دادن به پرسش‌ها از طریق بیان یک سری کلیات و به شیوه‌ای که هیچ‌کس نفهمد پاسخ سرراست و دقیق به پرسش چه بوده تقریبا در تمامی سازمان‌ها و نهادهای زیرمجموعه این دولت از شخص نخست وزیر و دفترش تا تلفن‌چی نماینده محافظه‌کار یک منطقه نه چندان نام‌آشنا یک وجه مشترک است. چنین یکپارچگی آهنینی هم چندان عجیب نیست چون دیگر بر همگان آشکار شده است که چه پروتکل‌های سخت‌گیرانه‌ای در این زمینه در سطح دفتر نخست وزیر تدوین شده و چگونه افراد زیادی بابت عدم رعایت مفاد این سیاست‌نامه‌ها تنبیه و مجازات شده‌اند.

اگر بخواهیم کل ماجرای پرداخت چک 90 هزار دلاری به مک دافی، سناتور و شومن محافظه‌کاران که اصلا برای تلطیف چهره زمخت آنها به استخدام درآمده بود توسط رییس دفتر نخست وزیر را توصیف کنیم می‌شود ماست‌مالی کردن یک اقدام بالقوه مخاطره‌آمیز در قالبی کاملا غیرشفاف. و از همین جنس مخفی‌کاری‌هاست که دفتر خاطرات همین سناتور مورد غضب قرار گرفته (و ایمیل‌های وی که به دادگاه عرضه شده) این میزان اهمیت می‌یابند چون روزنه‌های باریکی از نور به حیات خلوت بسیار تاریک و احاطه‌شده با دیوارهای پولادینی که سیستم اقتدارگرایانه هارپریسم خلق کرده می‌افشانند.

یکی از نمونه‌های بسیار مشخص این نوع پنهان‌کاری و عدم شفافیت را می‌توان در حوزه مهاجرت دید. در 4 سالی که این وزارتخانه در دوره اکثریتی محافظه‌کاران اداره شده یک فرمول بر اغلب برنامه‌ها حاکم بوده است: تعطیلی برنامه و تبدیل آن به برنامه‌ای مبهم با کمترین میزان اطلاع‌رسانی درباره آن. نگاه کنید که بر سر برنامه‌هایی چون سرمایه‌گذاری فدرال، کارآفرینی فدرال و نیروی متخصص فدرال چه آمده است. در همه آنها وزیر وقت (که در عمده زمان‌ها مسئولیت آن بر عهده سوپراستار دولت، جناب جیسن کنی بوده) با هیاهوی بسیار و تاکید بر ضعف‌های برنامه (که عموما درست بوده) آن برنامه را برای مدتی و سپس همیشه تعطیل کرده و بعد چیزی را باز با آب و تاب فراوان و جار و جنجال تعریف کرده که هیچ‌کس نمی‌دانسته دقیقا چیست و چطور عمل می‌کند و عمدتا تنها یکی-دو شرکت رفیق و دوست وزارتخانه که بعدا هم به سرعت در آن فعال می‌شده‌اند از آن به عنوان برنامه‌های نبوغ‌آمیز نام برده‌اند و سپس به فاصله کوتاهی یکی-دو مورد ویزا هم جلوی دوربین‌های تلویزیونی به متقاضیان داده‌اند و بعد تمام! نه اخبار تکمیلی ارائه شده و نه آمار دقیقی؛ اینکه چند نفر تحت این برنامه‌ها و با چه ویژگی‌هایی ویزا گرفته‌اند و این برنامه‌ها چقدر توانسته آن اهداف اولیه را تامین کنند؟

بالاخره کانادایی‌ها باید امکان این ارزیابی را داشته باشند که بعد از این همه تعطیلی و هزینه و سر و صدا، این برنامه‌ها چقدر در جهت منافع امروز و فردای کانادا عمل کرده‌اند. این در حالی است که هزینه‌های فراوانی از جیب مالیات‌دهندگان کانادایی به بهانه مکانیزه کردن و یکپارچه‌سازی تمامی سیستم انجام شده که قاعدتا نتیجه آن باید گزارش‌گیری‌های سریع‌تر و پاسخ‌گویی شفاف‌تر باشد اما اداره مهاجرت به جای آن مرتبا بر تاخیرهای زمانی اعلام آمارها و هر چه کلی‌تر بیان کردن آنها افزوده است.

آخرین نمونه این مبهم‌کاری را می‌توان در ارسال دعوت‌نامه‌های سیستم جدید ورود سریع دید. اگر شما توانستید از شیوه انجام این کار یک نظم منطقی درآورید احتمالا برای جایزه نوبل ریاضی امسال کاندیدا خواهید شد. هیچ‌گونه ملاکی در مورد نحوه انتخاب تعداد دفعات ارسال در ماه، حداقل امتیاز و تعداد پرونده‌های هر نوبت مشخص نشده است. همچنین پرسش‌هایی از قبیل اینکه در هر نوبت به هر یک از چهار برنامه‌ای که تحت این سیستم کار می‌کنند چقدر دعوت‌نامه ارسال شده؟ این دعوت‌نامه‌ها در چه رشته‌های شغلی و برای چه مناطق جغرافیایی ارسال شده است؟ آیا کسی بوده که امتیازش از فرد دعوت‌نامه گرفته‌‌ای بیشتر بوده باشد و دعوت‌نامه برایش ارسال نشده باشد و چرا؟ و ده‌ها نمونه دیگر بی‌پاسخ مانده‌اند و قاعدتا رسانه‌های کانادایی باید برای یافتن پاسخ‌های آن تلاش کنند چرا که این دولت پیش از آغاز این برنامه در مظان این اتهام بوده که کل این سیستم را برای انجام یک تبعیض ساختاری و جلوگیری از ورود برخی ملل و ادیان به کانادا طراحی کرده است و حالا باید مشخص شود که این اتهام تا چه میزان به واقعیت نزدیک است. اما مشکل اینجاست که طلب کردن شفافیت و روراستی از این دولت یک آرزوی محال است.

سردبیرهشدار: همه حقوق این مطلب متعلق به سایت کاریابی بین المللی کنپارس است و استفاده غیر مجاز از آن موجب تعقیب قانونی است. برای اطلاع از چگونگی استفاده مجاز از این مطلب آیین نامه مربوطه را اینجا بخوانید.
دو شنبه ۷ اردي بهشت ماه ۱۳۹۴ در ۰۳:۳۸:۴۶ ب.ظ - مجید بسطامی - Majid Bastami - پیوند همیشگی
تعداد بازدید: ۲۸۱۴ Bookmark and Share - به اشتراک بگذارید

ورود به سایت

شما مجوز مشاهده ادامه این مطلب را ندارید.
مطالعه متن کامل بیشتر مقالات این سایت تنها برای اعضا امکان پذیر است. عضویت در سایت رایگان و سریع است. اگر عضو نیستید، از اینجا ثبت نام کنید.

آخرین اخبار و مقالات پیرامون کار در کانادا:

حق تکثیر، نوشتار سلب مسئولیت و سیاست حفظ حریم شخصی

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.
کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب، جز در مواردی که صراحتا ذکر شده است) توسط تیم متخصص نویسندگان کاریابی بین المللی کنپارس تهیه شده است. نقل مطالب در سایر سایت ها، تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به خود مطلب مجاز است. چاپ و نشر مطالب این وب سایت در خارج از محیط اینترنت تنها با اخذ اجازه کتبی از کاریابی بین المللی کنپارس مجاز است. استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، کاریابی بین المللی کنپارس با استفاده از کلیه ابزار های قانونی در دسترس خود، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.
جهت اطلاع از نحوه لینک دادن به مطالب سایت، این مطلب را مطالعه نمایید.

نوشتار سلب مسئولیت (Disclaimer):
نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، کاریابی بین المللی کنپارس هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگان از آنها قبول نمی کند.
بدیهی است مسئولیت کاریابی بین المللی کنپارس در قبال مشتریان و در چارچوب قرارداد منعقد شده محفوظ است.

سیاست حفظ حریم شخصی (Privacy Policy):
در مجموعه کنپارس ما سرویسهای (خدمات) مختلفی به افراد جویای کار در چارچوب قوانین حاکم ارائه میکنیم. برخی از این خدمات در زمینه های فرهنگی، خبری، اطلاع رسانی عام المنفعه و غیر انتفاعی هستند و برخی جنبه ی تجاری دارند.
مجموعه کنپارس همواره به آنچه در سیاست حفظ حریم شخصی و حراست از اطلاعات شخصی موکلین، مشتریان خدمات و سرویسهای مختلف و کاربران وبسایتها و اپلیکیشن‌های وابسته به کنپارس آمده است پایبند است.

این امکان به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جستجو در سایت :

راهنمای جستجو:
 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
  "قوانین مهاجرت"
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
  مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از title: استفاده کنید. مانند:
  title:مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از body: استفاده کنید. مانند:
  body:بهداشت دهان و دندان
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از brief: استفاده کنید. مانند:
  brief:کالج های انتاریو
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان"

 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.


با عرض پوزش، کلیک راست بر روی صفحه تنها برای اعضا سایت فعال است.
لطفا در صورتی که عضو سایت شده اید، از کلید سمت راست صفحه سایت برای ورود به سایت استفاده فرمایید.

البته، اگر مایل به ورود نیستید، می توانید در بیشتر مرورگر ها:
جهت باز کردن یک لینک در صفحه جدید، هنگام کلیک کلید شیفت (Shift) را نگه دارید.
جهت باز کردن یک لینک در تب جدید، هنگام کلیک کلید کنترل (Control) را نگه دارید و یا از کلید وسط ماوس جهت کلیک کردن استفاده فرمایید.