از مجموعه مقالات وبسایت آموزشی جدید کنپارس

انتخاب عناوین شغلی (در رزومه) - قسمت اول

انتخاب عناوین شغلی (در رزومه) - قسمت اول

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر رزومه‌ای عناوین شغلی است که متقاضی در گذشته به آنها مشغول بوده است. در واقع اینکه فرد متقاضی، مناسب یک موقعیت شغلی جدید باشد یا نباشد تا حد زیادی وابسته و دربند موقعیت‌های شغلی است که پیش از این داشته است. بدیهی است که اگر شما عناوین شغلی خود را نادرست یا مبهم معرفی کنید شانس خود را برای اینکه برای مصاحبه دعوت شوید به شدت کاهش می‌دهید. البته آگاهی و شناخت عمیق از عناوین شغلی گذشته و حال بحثی فراتر از آماده‌سازی رزومه است و به میزان شناخت و آگاهی متقاضی از مسیر شغلی مورد نظر در بازار کار کانادا دارد و به همین دلیل یکی از بحث‌های بسیار کلیدی است که زمان بیشتری را صرف آن خواهیم کرد.

اما چطور می‌شود که عناوین شغلی در رزومه نادرست یا نامفهوم می‌شوند:

اول، فرض کنید شما به درستی تحقیق نکرده‌اید و از عنوانی شغلی استفاده کرده‌اید که در این فیلد به‌خصوص در کانادا رایج نیست. در واقع به جای اینکه ببینید چه چیزی رایج و مرسوم است، از طریق ترجمه کلمه به کلمه عنوانی را «اختراع» کرده‌اید. قبلا در این مطلب به این بحث با توضیح بیشتری اشاره کرده‌ام؛

دوم، زمانی‌که عنوان شغلی که انتخاب کرده‌اید با مسئولیت‌ها و وظایفی که در ذیل آن توصیف کرده‌اید هم‌خوانی ندارد. مثلا عنوان شما در یک شرکت مهندس عمران بوده اما مسئولیت‌های شما به یک مدیر فروش (ولو در حوزه خدمات مهندسی) شباهت داشته است؛

سوم، زمانی‌که شما صرفا یک عنوان شغلی تعریف شده در موسسه خود را اعلام کرده‌اید بدون اینکه کسی در خارج از موسسه شما و ناآشنا به سلسله‌ مراتب شغلی در آن موسسه درک کند این عنوان یعنی چه. مثلا شما به عنوان یک مهندس نرم‌افزار و برنامه‌نویس خود را به عنوان Software Programmer (Level) C معرفی کرده‌اید. همان‌گونه که کیت وندلتون در کتابش Targeted Resume توضیح می‌دهد مشخص نیست که در اینجا این سطح C یعنی چه. آیا بالاتر از سطح A و B است و یا پایین‌تر از آن؟ اصلا در سلسله مراتب برنامه‌نویسان در آن شرکت چند سطح تخصصی وجود دارد؟ و پرسش‌هایی از این دست کارفرما و یا HR در جستجوی یک متخصص برنامه‌نویسی را دچار ابهام و دردسر می‌کنند و هر وقت آنها در مورد شما ابهامی داشته باشند شما دچار دردسر شده‌اید چون اگر کس دیگری با رزومه بدون ابهام باشد وی احتمالا در اولویت قرار می‌گیرد. پس به عنوان یک برنامه‌نویس به جای این نوع عناوین داخلی و غیرمتداول از عناوین گویاتری که همه بفهمند مثلا senior programmer، junior programmer و مانند اینها استفاده کنید. و یا عناوینی که به دلیل وابستگی به یک لیسانس یا گواهی‌نامه تخصصی مشهور بتواند در داخل خود رتبه و عنوان شغلی شما را نشان دهد. در این‌گونه موارد حتی اگر عنوان شغلی شما دقیقا همانی نباشد که در شرکت گفته می‌شود اما متناسب با مسئولیت‌ها و درک عرف بازار کار از آن شغل باشد این عدم تطابق ایراد به حساب نمی‌آید. البته به شرطی که شما قبلا مطمئن باشید که می‌دانید عرف بازار کار در این موارد چیست. در این باره در ادامه توضیحات بیشتری بیان خواهد شد.

چهارم، اغراق یک امر عادی در رزومه‌ها است. همه کارفرماها در زمان بررسی رزومه این فرض را دارند که متقاضی تا حدودی اغراق کرده است و به‌ویژه در بخش‌های خلاصهsummary  یا skills اغراق‌گویی بیشتر اتفاق می‌افتد. به‌طور طبیعی متقاضیان زیرک‌تر بخشی از این اغراق را به عناوین شغلی خود هم سرایت می‌دهند تا رزومه طبیعی‌تر باشد اما فراموش می‌کنند که باید هم بین عنوان شغلی با شرح وظایف و یا achievement‌های زیر هر عنوان شغلی با آن عنوان تناسب باشد و هم در مجموعه تاریخچه کاری و روند رشد شغلی باید یک سیر طبیعی اتفاق افتاده باشد و جهش‌های غیرطبیعی در عناوین شغلی خود سوال‌برانگیز است و اگر با اطلاعات دیگری در رزومه توجیه نشود می‌تواند به ضرر متقاضی عمل کند.

حال که با تعدادی از مهم‌ترین علل و دلایل انتخاب عناوین شغلی نامناسب و یا نادرست در رزومه آشنا شدیم می‌توانیم به موضوع و هدف اصلی این نوشته بپردازیم. اینکه عناوین شغلی درست چه هستند و از کجا باید آنها را انتخاب کنیم و چگونه از تطابق آنها با عناوین شغلی خودمان در گذشته اطمینان حاصل کنیم؟

در ادامه این بحث هم تمرین‌هایی مطرح خواهد شد که منتور شما از طریق آن به شما کمک خواهد کرد بهترین عناوین شغلی مربوط به کار خود را بیابید و در خلال همین جستجو و انتخاب، برای تکمیل بخش‌های دیگری از رزومه و هم‌چنین مصاحبه شغلی آماده شوید.

سپس در گام‌های بعدی خواهید دید که چگونه از خلال همین تمرین‌ها و جستجوها مسیر پیشرفت‌ها و هدف‌گذاری‌های شغلی هم مشخص خواهند شد.

 

این متن بخشی از درسنامه گام اول در سیستم منتورینگ کنپارس است که در وبسایت www.expressentry.ir منعکس خواهد شد.

 هشدار: همه حقوق این مطلب متعلق به سایت کاریابی بین المللی کنپارس است و استفاده غیر مجاز از آن موجب تعقیب قانونی است. برای اطلاع از چگونگی استفاده مجاز از این مطلب آیین نامه مربوطه را اینجا بخوانید.
دو شنبه ۷ اردي بهشت ماه ۱۳۹۴ در ۰۳:۳۲:۵۲ ب.ظ - مجید بسطامی - Majid Bastami - پیوند همیشگی
تعداد بازدید: ۸۶۵۵ Bookmark and Share - به اشتراک بگذارید

ورود به سایت

شما مجوز مشاهده ادامه این مطلب را ندارید.
مطالعه متن کامل بیشتر مقالات این سایت تنها برای اعضا امکان پذیر است. عضویت در سایت رایگان و سریع است. اگر عضو نیستید، از اینجا ثبت نام کنید.

آخرین اخبار و مقالات پیرامون کار در کانادا:

حق تکثیر، نوشتار سلب مسئولیت و سیاست حفظ حریم شخصی

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.
کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب، جز در مواردی که صراحتا ذکر شده است) توسط تیم متخصص نویسندگان کاریابی بین المللی کنپارس تهیه شده است. نقل مطالب در سایر سایت ها، تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به خود مطلب مجاز است. چاپ و نشر مطالب این وب سایت در خارج از محیط اینترنت تنها با اخذ اجازه کتبی از کاریابی بین المللی کنپارس مجاز است. استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، کاریابی بین المللی کنپارس با استفاده از کلیه ابزار های قانونی در دسترس خود، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.
جهت اطلاع از نحوه لینک دادن به مطالب سایت، این مطلب را مطالعه نمایید.

نوشتار سلب مسئولیت (Disclaimer):
نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، کاریابی بین المللی کنپارس هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگان از آنها قبول نمی کند.
بدیهی است مسئولیت کاریابی بین المللی کنپارس در قبال مشتریان و در چارچوب قرارداد منعقد شده محفوظ است.

سیاست حفظ حریم شخصی (Privacy Policy):
در مجموعه کنپارس ما سرویسهای (خدمات) مختلفی به افراد جویای کار در چارچوب قوانین حاکم ارائه میکنیم. برخی از این خدمات در زمینه های فرهنگی، خبری، اطلاع رسانی عام المنفعه و غیر انتفاعی هستند و برخی جنبه ی تجاری دارند.
مجموعه کنپارس همواره به آنچه در سیاست حفظ حریم شخصی و حراست از اطلاعات شخصی موکلین، مشتریان خدمات و سرویسهای مختلف و کاربران وبسایتها و اپلیکیشن‌های وابسته به کنپارس آمده است پایبند است.

این امکان به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جستجو در سایت :

راهنمای جستجو:
 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
  "قوانین مهاجرت"
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
  مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از title: استفاده کنید. مانند:
  title:مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از body: استفاده کنید. مانند:
  body:بهداشت دهان و دندان
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از brief: استفاده کنید. مانند:
  brief:کالج های انتاریو
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان"

 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.


با عرض پوزش، کلیک راست بر روی صفحه تنها برای اعضا سایت فعال است.
لطفا در صورتی که عضو سایت شده اید، از کلید سمت راست صفحه سایت برای ورود به سایت استفاده فرمایید.

البته، اگر مایل به ورود نیستید، می توانید در بیشتر مرورگر ها:
جهت باز کردن یک لینک در صفحه جدید، هنگام کلیک کلید شیفت (Shift) را نگه دارید.
جهت باز کردن یک لینک در تب جدید، هنگام کلیک کلید کنترل (Control) را نگه دارید و یا از کلید وسط ماوس جهت کلیک کردن استفاده فرمایید.