آشنایی با الزامات بازار کار

وقتی کارفرمایی رزومه شما را می‌خواند به چه چیز فکر می‌کند

وقتی کارفرمایی رزومه شما را می‌خواند به چه چیز فکر می‌کند

به قلم پیتر هریس از ورکوپلیس

شاید با شناخت نحوه نگاه کارفرماها به رزومه بتوانید آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که برایشان جذاب‌تر باشد. بنا بر این از خلال صحبت‌هایی که با مدیران بخش منابع انسانی یا HR ها و مدیران استخدام داشتم، تحلیل رفتار کارفرماها در قبال رزومه‌هایی که می‌خوانند و نیز تجربه شخصی خودم از استخدام نیرو طی سالیان متمادی، به مواردی رسیدم که نشان می‌دهند یک کارفرما چگونه به رزومه‌ای که به دستش می‌رسد نگاه می‌کند.

 

حتی قبل از این که تای آن را باز کنند

در مقاله‌ای دیگر به مورد رزومه‌ای اشاره کرده بودم که در صفحه نخست آن فقط سه کلمه نوشته شده بود. عنوان ایمیل همان عنوان شغل مربوطه بود اما در کل متن ایمیل فقط همین سه کلمه به چشم می‌خورد: Please See Attached (لطفا پیوست را مشاهده کنید.) و فایل پیوست همان رزومه بود. مدیران استخدام هم آدم هستند و یک‌چنین برخورد مینی‌مالیستی و یا شاید بهتر باشد بگوییم غیردوستانه‌ای برای درخواست یک شغل می‌تواند در همان مرحله نخست احساس ناخوشایندی در آنها ایجاد کند.

اگر اسم و نشانی ایمیل مدیر استخدام را دارید، مستقیما برای وی ایمیل بزنید و در متن ایمیل خود هم بنویسید که چرا مشتاق گرفتن این شغل هستید و خود را به صورت بالقوه فرد مناسبی برای این موقعیت شغلی می‌بینید. به این ترتیب شکل نگاه وی به رزومه شما تغییر خواهد کرد.

کارفرماها به جزئیات توجه می‌کنند چون می‌خواهند ببینند آیا شما به جزئیات توجه داشته‌اید یا نه. سال پیش رزومه‌ای به دستم رسید با این عنوان:

Bill_Smith_Writer_Jobs_Updated_Resume2012.doc

با دیدن این عنوان حتی قبل از این‌که فایل را باز کنم به این نتیجه رسیدم که احتمالا آقای بیل اسمیت برای کارهای مختلفی تقاضا داده و می‌دهد و این رزومه‌ای است که وی از آن به عنوان الگوی اولیه استفاده می‌کند و احتمالا از دو سال پیش تا به حال (از سال 2012 تا به آن زمان) هم رزومه خود را به‌روز نکرده است. 

شما می‌توانید برای نظم دادن به فایل‌ها در فولدرتان هر اسمی که می‌خواهید برای آنها انتخاب کنید. اما ایده‌آل این است که وقتی می‌خواهید آنها را برای درخواست یک مورد شغلی به کار ببرید عنوان آن را نام شغل و نام خودتان قرار بدهید. این کار به کارفرما نشان می‌دهد که شما دقیقا برای این موقعیت شغلی این رزومه را تهیه کرده‌اید و در نظم دادن به فایل‌ها به آنها هم کمک می‌شود. برای مثال در مورد شغلی مثل بیزینس ادیتوری آقای بیل اسمیت می‌توانست این عنوان را برای رزومه خود در نظر بگیرد:

 Bill-Smith_Business-Editor.doc.

 

در نگاه اول

مقالات توصیه‌ای زیادی هستند که در آنها گفته شده متقاضی کار باید تمام اطلاعات رزومه خود را در یک صفحه جا دهد. این موضوع سبب شده تا برخی از جویندگان کار برای این‌که بتوانند تمام این اطلاعات را در یک صفحه بگنجانند از فونت بسیار ریزی استفاده کنند و هیچ فضای خالی و سفیدی را هم در صفحه باقی نگذارند. مطمئن باشید یک چنین رزومه‌ای را هیچ‌کس نخواهد خواند. حتما فونت رزومه خود را سایز 10 تا 12 انتخاب کنید و برای آن هم طراحی یا به اصطلاح لی‌آوت زیبایی در نظر بگیرید. به این ترتیب کارفرماها حداقل صفحه اول رزومه‌اتان را می‌خوانند و اگر اطلاعات این صفحه به نظرشان مرتبط و مناسب آمد به سراغ صفحات بعدی هم می‌روند. 

وقتی برای کسب یک فرصت شغلی رزومه ارسال می‌کنید سعی کنید حتما عنوان رزومه‌اتان همان عنوان شغلی باشد. مثلا اگر برای شغل مدیر پروژه تقاضا داده‌اید عنوان رزومه‌اتان هم باید مدیریت پروژه باشد. اغلب اوقات عنوان رزومه افراد همان عنوان شغل قبلی آنها و یا بالاترین شغلی است که در نظر دارند. اگر رزومه‌اتان برای عنوان شغلی به غیر از آنچه که برایش درخواست می‌دهید تنظیم شده باشد کارفرماها فکر می‌کنند در ارسال رزومه اشتباه کرده‌اید و آن را کنار می‌گذارند.   

 

ده ثانیه اول بررسی یا اسکن رزومه

کارفرماها روزانه ده‌ها هزار بار در Workopolis به رزومه‌های مختلف نگاه می‌کنند. ما اینجا می‌توانیم ببینیم که در زمان واقعی کارفرماها چطور از بین رزومه‌ها انتخاب می‌کنند، برای هر رزومه چقدر وقت صرف می‌کنند و بیش از هر چیز دنبال چه چیزی هستند.

تقریبا بیش از 80 درصد رزومه‌ها در کمتر از 11 ثانیه کنار گذاشته می‌‌شوند. بعد از یک نگاه سریع به عنوان و قالب یا فرمت رزومه‌، ما به دنبال اسم کاندیدا می‌گردیم چون می‌خواهیم ببینیم که احیانا خودمان شما را می‌شناسیم یا از کسی در موردتان چیزی شنیده‌ایم یا خیر. معمولا افراد در یک صنعت خاص جا به جا می‌‌شوند و طبیعی است اگر به فردی بربخورید که با او آشنایی دارید یا به نوعی با او ارتباط داشته‌اید.

بعد به وضعیت شغلی فعلی‌اتان و جایی که اخیرا در آن کار کرده‌اید نگاه می‌کنیم. این موضوع به کارفرما نشان می‌دهد آیا واقعا شما را می‌شناسد و یا شاید هم کسانی را بشناسد که آنها شما را بشناسند (مراجعی که درباره شما از آنها سوال می‌پرسند محدود به کسانی که شما معرفی کرده‌اید نمی‌شود. کارفرماها ممکن است در مورد شما از هر کسی که همزمان با شما در یک محل کار کرده باشد پرس و جو کنند).       

 کارفرماها در یک رزومه بیشتر از میزان تحصیلات فرد به مهارت‌ها و موفقیت‌ها و دستاوردهایی که داشته توجه دارند. بیشترین نوع بررسی رزومه‌ افراد توسط کارفرماها جستجو بر مبنای کلمات اصلی یا کلیدی است. در این میان فقط یک درصد از جستجوهایی که بر مبنای کلمات اصلی انجام می‌شود بر روی واژه‌ها و عباراتی چون مدرک تحصیلی و تحصیلات خاص تمرکز می‌کنند. 

کارفرماها به دنبال مهارت‌های خاص هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جستجوهایی که کارفرماها در رزومه‌ها انجام می‌دهند به مطلب بیشترین کلمات اصلی جستجو شده در هر بخش صنعت نگاه کنید.

کارفرماها برای غربال کردن میلیون‌ها رزومه موجود در Workopolis و انتخاب از میان آنها روش‌های مختلفی را به کار می‌گیرند. آنها به جای این‌که فقط به میزان تحصیلات فرد متقاضی اهمیت دهند، به مجموعه مهارت‌ها، تجربه‌ها، محل استقرار، کارفرمای قبلی و نحوه به‌روزرسانی رزومه توسط وی توجه می‌کنند. ‌

کارفرماها دوست دارند که تمام تاریخچه یا سابقه کاری شما از زمان حال تا به ابتدای کارتان به وضوح در مقابل چشمانشان باشد و ببینند که آیا شما توانسته‌اید در گذشته مهارت‌های مورد نظر آنها را با موفقیت به کار بگیرید یا خیر. معیار تعیین موفقیت در این مرحله دستاوردهای پیشین شما خواهد بود؛ به ویژه دستاوردهایی که بتوان آنها را با استفاده از اعداد و ارقام نشان داد.

 

پس از بررسی دقیق‌تر

اگر رزومه شما از مرحله بررسی اولیه عبور کند،‌ ممکن است برای بررسی‌های بیشتر در نظر گرفته شود. در این مرحله است که مدیران استخدام تصمیم می‌گیرند با چه کسانی مصاحبه کنند. مصاحبه‌های شغلی زمان‌بر هستند و حتی می‌توانند برای کارفرماها هم استرس ایجاد کنند. به همین دلیل هم هست که آنها دوست ندارند با عده زیادی متقاضی مصاحبه کنند. آنها در بررسی دقیق‌تر رزومه به دنبال دلایل یا به عبارتی بهانه‌هایی خواهند بود تا به خاطرشان با شما تماس نگیرند.

اشتباهات نوشتاری و تایپی بخشی از این بهانه ها خواهند بود. اگر شما زمانی که می‌خواهید ما را برای به دست آوردن کار با رزومه‌اتان تحت تاثیر قرار بدهید تلاش نکنید تا یک کار بدون نقص تحویلمان بدهید،‌ پس وقتی آن کار را گرفتید چطور عمل خواهید کرد؟

تا به حال در مورد تاثیر منفی نشانی ایمیل‌های غیرحرفه‌ای بیش از یک مدیر استخدام با من صحبت کرده است. (آیا واقعا هنوز هم کسی از این نوع نشانی‌های ایمیل استفاده می‌کند؟)

ما در مورد کاندیداهای نهایی‌ خود به رسانه‌های جمعی هم سرک می‌کشیم تا مطمئن شویم که در آنها نکته بدی در مورد افراد به چشم نمی‌خورد و به ویژه این‌که اطلاعات ذکر شده در رزومه فرد با آنچه در پروفایل Linkedin وی آمده هماهنگی داشته باشد. گاهی افراد در مورد تاریخ‌ها و عنوان‌های شغلی‌اشان در رزومه کمی اغراق می‌کنند. انجام دادن این کار در پروفایل‌ فرد که با دیگران در یک شرکت مشترک هستند دشوارتر است. حتما مطمئن شوید که اطلاعات آنلاین شما با آنچه در رزومه آمده هماهنگی داشته باشد.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه رزومه شما این است که توانایی‌های شما را با موفقیت به یک کارفرما نشان دهد تا به این ترتیب آنها بخواهند برای کسب شناخت بیشتر در موردتان با شما مصاحبه کنند. کارفرماها حتی پیش از باز کردن رزومه شما قضاوت کردن در مورد آن را آغاز می‌کنند. پس مطمئن شوید که برای هر شغلی که درخواست می‌دهید زمان لازم برای تنطیم دقیق رزومه برای همان شغل را صرف کنید ، به جزئیات خوب دقت کنید و سعی کنید تا اولین مواجهه رزومه شما با کارفرما تاثیر خوبی بر وی داشته باشد.

برای مشاهده اصل مطلب اینجا کلیک کنید.    

 هشدار: همه حقوق این مطلب متعلق به سایت کاریابی بین المللی کنپارس است و استفاده غیر مجاز از آن موجب تعقیب قانونی است. برای اطلاع از چگونگی استفاده مجاز از این مطلب آیین نامه مربوطه را اینجا بخوانید.
دو شنبه ۷ اردي بهشت ماه ۱۳۹۴ در ۰۱:۵۳:۳۳ ب.ظ - برگردان نادیا غیوری - پیوند همیشگی
تعداد بازدید: ۳۴۷۲ Bookmark and Share - به اشتراک بگذارید

ورود به سایت

شما مجوز مشاهده ادامه این مطلب را ندارید.
مطالعه متن کامل بیشتر مقالات این سایت تنها برای اعضا امکان پذیر است. عضویت در سایت رایگان و سریع است. اگر عضو نیستید، از اینجا ثبت نام کنید.

آخرین اخبار و مقالات پیرامون کار در کانادا:

حق تکثیر، نوشتار سلب مسئولیت و سیاست حفظ حریم شخصی

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.

کلیه حقوق این نوشته برای کاریابی بین المللی کنپارس محفوظ است.
کلیه محتوای این وب سایت (شامل اخبار، مقالات و سایر مطالب، جز در مواردی که صراحتا ذکر شده است) توسط تیم متخصص نویسندگان کاریابی بین المللی کنپارس تهیه شده است. نقل مطالب در سایر سایت ها، تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم به خود مطلب مجاز است. چاپ و نشر مطالب این وب سایت در خارج از محیط اینترنت تنها با اخذ اجازه کتبی از کاریابی بین المللی کنپارس مجاز است. استفاده از مطالب این وب سایت در سایت های دیگر بدون درج منبع، عملی غیر اخلاقی و غیر قانونی است. در صورت مشاهده، کاریابی بین المللی کنپارس با استفاده از کلیه ابزار های قانونی در دسترس خود، نسبت به احقاق حقوق خود اقدام خواهد کرد.
جهت اطلاع از نحوه لینک دادن به مطالب سایت، این مطلب را مطالعه نمایید.

نوشتار سلب مسئولیت (Disclaimer):
نویسندگان مطالب این وب سایت تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا مطالب هنگام تهیه بدون اشتباه و کامل باشند. با این وجود، کاریابی بین المللی کنپارس هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوای مطالب وب سایت و برداشت های شخصی خوانندگان از آنها قبول نمی کند.
بدیهی است مسئولیت کاریابی بین المللی کنپارس در قبال مشتریان و در چارچوب قرارداد منعقد شده محفوظ است.

سیاست حفظ حریم شخصی (Privacy Policy):
در مجموعه کنپارس ما سرویسهای (خدمات) مختلفی به افراد جویای کار در چارچوب قوانین حاکم ارائه میکنیم. برخی از این خدمات در زمینه های فرهنگی، خبری، اطلاع رسانی عام المنفعه و غیر انتفاعی هستند و برخی جنبه ی تجاری دارند.
مجموعه کنپارس همواره به آنچه در سیاست حفظ حریم شخصی و حراست از اطلاعات شخصی موکلین، مشتریان خدمات و سرویسهای مختلف و کاربران وبسایتها و اپلیکیشن‌های وابسته به کنپارس آمده است پایبند است.

این امکان به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

جستجو در سایت :

راهنمای جستجو:
 • جهت جستجوی یک عبارت خاص از گیومه در دو طرف عبارت استفاده کنید. مانند:
  "قوانین مهاجرت"
 • جهت جستجوی چند کلمه در کل مطلب، کلمات را با فاصله از هم وارد کنید. مانند:
  مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها عنوان مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از title: استفاده کنید. مانند:
  title:مهاجرت پرستاران
 • جهت جستجو در تنها متن مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از body: استفاده کنید. مانند:
  body:بهداشت دهان و دندان
 • جهت جستجو در تنها خلاصه مطالب، پیش از کلمه کلیدی خود از brief: استفاده کنید. مانند:
  brief:کالج های انتاریو
 • شما می توانید تمام موارد را ترکیب کنید. برای ترکیب شرایط عنوان، متن و خلاصه، بین شرط ها ; (سمی کالن - semicolon) قرار دهید. مانند:
  title:دهان و دندان;body:"مسیر شغلی دندانپزشکان"

 • توجه داشته باشید که هر مطلبی که در آن حداقل یکی از شرایط جستجو برقرار باشد در نتایج جستجو قرار می گیرد.


با عرض پوزش، کلیک راست بر روی صفحه تنها برای اعضا سایت فعال است.
لطفا در صورتی که عضو سایت شده اید، از کلید سمت راست صفحه سایت برای ورود به سایت استفاده فرمایید.

البته، اگر مایل به ورود نیستید، می توانید در بیشتر مرورگر ها:
جهت باز کردن یک لینک در صفحه جدید، هنگام کلیک کلید شیفت (Shift) را نگه دارید.
جهت باز کردن یک لینک در تب جدید، هنگام کلیک کلید کنترل (Control) را نگه دارید و یا از کلید وسط ماوس جهت کلیک کردن استفاده فرمایید.